Emailinfo@benedent.sk
AdresaHviezdoslavova 342/6, 058 01 Poprad

Správna dentálna hygiena

22 novembra, 2022by admin

Ako vykonávať správnu techniku čistenia zubov

V súčasnosti sú rôzne techniky čistenia zubov, no u nás sa najviac osvedčila krúživá technika. Táto technika spočíva v tom, že zubnú kefku prikladáme na zuby tak, aby polovica štetiniek bola na ďasne a druhá polovica na zube. Štetinky sú mierne naklonené k ďasnu a krúžime s kefkou aspoň 5 krát na jednom mieste a postupne prechádzame na ďalší zub.

Je dôležité mať aj určitý systém pri čistení, aby sa nestalo to, že na niektoré plôšky sa vrátime viac krát a niektoré nevyčistíme vôbec. Začíname na poslednom zube a čistíme si postupne všetky žuvacie, vonkajšie a vnútorné plôšky. Zubná kefka by mala mať rovno zastrihnuté štetiny a rovnú rúčku aby sme ju vedeli správne prikladať na zub.

Zubný povlak sa vytvára ako na vonkajších plôškach a v oblasti kŕčku tak aj v medzizubných priestoroch. Tento priestor veľa ľudí nepovažuje za potrebné čistiť, až pokiaľ nastane problém ako je zápal ďasna, zvýšená kazivosť alebo zápach z úst. Za to všetko môže povlak, ktorý si pravidelne neodstraňujeme. Na takéto čistenie sa používajú medzizubné kefky, ktoré majú rôzne veľkosti a my Vám poradíme a vyberieme najvhodnejšiu aby ste s ňou vedeli odstrániť povlak čo najefektívnejšie.

https://www.benedent.sk/wp-content/uploads/2022/07/01-min.png

Objednať sa

    Pred a po

    Zuby po nafarbení detekčným roztokom na odhalenie zubného povlaku, ktorý spôsobuje zápal ďasien a zuby po očistení a odstránení povlakov a zubného kameňa

    Zuby fixované drôtikom po ortodontickej terapii – pred a po odstránení zubného kameňa,pigmentov a povlakov

    Zuby s usadeným pigmentom od kávy, čaju alebo fajčenia a zuby po očistení dentálnou hygieničkou pomocou pieskovača a ultrazvuku.

    https://www.benedent.sk/wp-content/uploads/2022/07/dentalnaHyg-min.png

    Ako prebieha dentálna hygiena?

    Na začiatku si pacient sadne do kresla a zisťujeme stav ústnej dutiny. Počet zubov, prípadnú príčinu straty zubov, postavenie zubov, ktoré môže komplikovať čistenie a pre nás najdôležitejší stav hygieny, ktorý kontrolujeme pomocou sondy a detekčného roztoku.

    Parodontálnou sondou zisťujeme prítomnosť zubného kameňa, parodontálnych vačkov,  zápal ďasna  a s tým spojené krvácanie.

    Roztok sa zachytí na plochách, kde sa nachádza povlak a pacientovi ho vieme jednoducho ukázať v zrkadle. Následne tento povlak odstránime pomocou pieskovania. Ak sa pod povlakom objaví zubný kameň, ten odstránime ultrazvukom. Potom všetko skontrolujeme a prípadne dočistíme.. Na záver je pacient motivovaný a inštruovaný všetkými pomôckami, ktoré sme určili na základe jeho stavu v ústach.

    Ako často chodiť na dentálnu hygienu?

    Termín nasledujúcej návštevy závisí od celkového stavu ústnej hygieny pacienta. Pri zvýšenej kazivosti, silnom zápale ďasien alebo parodontitíde je nutné chodiť na DH každé 3 až 4 mesiace. To isté platí pre deti, ktoré je nutné častejšie motivovať a inštruovať. V prípade ak pacient ovláda techniku čistenia zubov a dokáže si zachovať ústnu hygienu v dobrom stave tak stačí chodiť každých 6 mesiacov.